Łączna liczba wyświetleń

sobota, 23 marca 2013

Immunosupresanty w leczeniu tocznia rumieniowatego krążkowego.

Od dziś Garip otrzymuje, prócz 50 mg Encortonu, Ranigastu- także 50 mg Azathioprine VIS.
To lek z grupy immunosupresantów (leki hamujące lub zapobiegające działaniu systemu immunologicznego), antymetabolitów puryn.
Azatiopryna

Ze względu na charakter działania leku, wyniki leczenia są widoczne po dłuższym okresie stosowania- liczącym tygodnie lub miesiące.
Lek stosuje się w leczeniu chorób autoimmunologicznych, do których choroba Garipa się zalicza, ale także w celu przeciwdziałania odrzucaniu przeszczepów.

W ulotce jest napisane, że wykorzystuje się ten lek w przypadku pacjentów,u których wykluczone jest stosowanie kortykosteroidów lub chcąc uniknąć działań niepożądanych przez nie wywoływanych.

Nasz chłopak, chyba przez właściwie brak poprawy, ma połączoną terapię kortykosteroidami oraz wymienionym lekiem.
Objawy na skórze kufy jakby się zatrzymały, ale efektu zdrowienia brak.
Przynajmniej co 2-3 dni, zdrapuje sobie strupki z lusterka nosa, co zwykle powoduje lekkie krwawienie.

Za 2 tygodnie kontrolna morfologia i biochemia krwi. Jako, że kortykosteroidy jak i włączony dodatkowy lek, obciążają nerki i wątrobę, a sama azatiopryna ma działanie hepatotoksyczne (zaburza działanie lub/i uszkadza wątrobę), w czasie leczenia- jak i ogólnie w przebiegu tej choroby, należy ograniczać psu dostęp  do światła słonecznego. 
Promieniowanie UV może, w przypadku azatiopryny indukować nowotwory skóry.


Powiem szczerze, że na samą myśl o skutkach ubocznych leczenia cierpnie mi skóra. 
Mam nadzieję, że nas - Garipa- to nie dotknie, a lekarz zdoła uzyskać dawkę leczniczą (czyli najmniejszą, która leczy), która w sposób minimalny będzie obciążać jego organizm.

1 komentarz:

  1. Dziwna choroba, jeszcze o niej nie slyszalam. Zwierzeta, podobnie jak my, zapadaja na nie wystepujace u nich dotad choroby. Zanieczyszczenie srodowiska i chemia we wszystkim, czego sie dotknac, powoduja, ze chorujemy.
    Zdrowka zycze.

    OdpowiedzUsuń